Ke kořeni slova gender
Odkud pochází slova gen a gender? Vystopujme jejich společný původ od indoevropského kořene "gene-", který převzala latina, od ní francouzština, od francouzštiny angličtina a nakonec čeština. Pojem gender má za sebou evropské okružní turné z jihovýchodní Evropy, přes jižní, západní, severozápadní až k nám do střední Evropy. V češtině se užívá slovo gender zřídka v původním smyslu slova "rod, pohlaví". Často se používají od skutečného významu odchýlené až obrácené konstrukty. Zneužívání slova gender rozšířilo zmatek do češtiny, do společnosti, do psychiky i psychologie, sociologie, práva, atd. Náprava už začala, vracíme se od konstruktů k původnímu významu pojmu.
Historická posloupnost - přenos pojmu gen - gender:
indoevropský kořen gene- znamená česky vytvářet, plodit, porodit.
latinský kořen genus znamená česky rasa, plemeno, rodina; druh; řád; pohlaví.
francouzsky gendre, genre znamená česky druh, povaha, pohlaví.
anglicky gender znamená česky rod, druh, povaha, pohlaví.
česky gender znamená rod, druh, povaha, pohlaví.
Odchylně se gender nejen v češtině zmatečně vydává za soubor kulturně vytvořených odlišností mezi postavením a chováním mužů a žen. Ve skutečnosti je gender mužů a žen primárně biologický a až pak jsou odlišnosti sociální.
Může se stát sociologii, že zapomene nejen na svou starší sestru biologii, ale i na jazykovědu? Co se stane, když si sociologie "odskočí", nebo se obrátí proti etymologii? Z toho "odskočení" je pořádný průšvih, dalo by se říci "exkrement" - genderová ideologie.
Když nastane rozpor mezi etymologií a sociologií musí si sociologie udělat sama v sobě pořádek, aby sociologie byla "-logií" a nestala se nelogickou. Slovo etymologie pochází z řeckého ἐτυμολογία (etymologia), které je složeno ze slov ἔτυμον (etymon), což znamená "pravdivý smysl", "kořen slova" a -λογία (-logia), "nauka". (https://cs.wikipedia.org/wiki/Etymologie) No a o pravdivý smysl přece jde.
Následuje malá analýza vybraných pěti pojmů, které ukazují na stejný pojmový základ.
Gen
Slovo Gen vytvořil v němčině roku 1905 dánský botanik W. L. Johannsen na základě řeckého slova genea — "generace; rasa", jež obsahuje protoindoevropský kořene *gene- "vytvářet, plodit, porodit". (https://cs.wiktionary.org/wiki/gen)
Gender
Převzato z anglického gender, která přejala starofrancouzské gendre, genre — "druh, povaha, pohlaví", odvozené z kořene latinského genus — "rasa, plemeno, rodina; druh; řád; pohlaví", z protoindoevropského kořene *gene- "vytvářet, plodit, porodit". (https://cs.wiktionary.org/wiki/gender)
1. význam (původní) rod, druh, povaha, pohlaví.
2. význam (v sociologii) soubor kulturně vytvořených odlišností mezi postavením a chováním mužů a žen. (https://cs.wiktionary.org/wiki/gender)
Genealogie
1. význam (odborně) pomocná věda historická zkoumající vztahy mezi lidmi založené na rodovém původu,
2. význam - dokument zachycující vývoj rodu.
(https://cs.wiktionary.org/wiki/genealogie)
Genetika
Nauka o dědičnosti v organismech, zprostředkované geny. (https://cs.wiktionary.org/wiki/genetika)
Generace
Soubor biologických jedinců resp. výrobků, vzniklých v jednom časovém období a majících podobné charakteristické vlastnosti. (https://cs.wiktionary.org/wiki/generace)
No a
skončili jsme s pojmem generace zas u biologie :) A jestli budou
další generace, záleží na tom, jak uklidíme pojmový zmatek a
jak budeme chránit lidský život.
Mgr. Ing. Ladislav Hanuš, Ph.D.
Autor se věnuje ochraně prostředí pro život. Absolvoval magisterský studijní program Sociologie, obor Humanitní environmentalistika na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, kde absolvoval i předmět "Gender studies".
Článek vyšel 24. 6. 2025 na